کتاب مرجع WorldCat

Pa John G Kugler,pdf of Pa John G Kugler

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی آخرین شرح ساماندهی افاغنه و صدور گذرنامه‌های سه ماهه

وزیر کشور با تشریح اخرین کارها جهت ساماندهی اتباع افغان از شناسایی 800 هزار افغان غیرمجاز در گام اول خبر داد.

آخرین شرح ساماندهی افاغنه و صدور گذرنامه‌های سه ماهه

آخرین شرح ساماندهی افاغنه و صدور گذرنامه های سه ماهه

عبارات مهم : ایران

وزیر کشور با تشریح اخرین کارها جهت ساماندهی اتباع افغان از شناسایی 800 هزار افغان غیرمجاز در گام اول خبر داد.

عبدالرضا رحمانی فضلی در گفت وگو با ایسنا، از شروع مذاکرات جدی میان کشور عزیزمان ایران و افغانستان خبر داد و افزود: دو جلسه با مدیر جمهور و چندین جلسه با وزرای کشور افغانستان داشتیم. حتی مدیر جمهور و وزیر امور خارجه نیز در دیدارهای خود با مسئولین کشور افغانستان این مسئله را مطرح کردند. اخیرا آنها را متقاعد کردیم که بتوانیم افرادی که به صورت قاچاق وارد کشور عزیزمان ایران می شوند را رسماً ساماندهی کنیم. در حقیقت به این توافق رسیده ایم که هر چند نفر که می خواهند وارد کشور عزیزمان ایران شوند با اطلاع ما باشد تا از این طریق جلوی قاچاق انسان را بگیریم. آیا که بسیاری از آنها در مسیر ورود غیر مجاز به کشور عزیزمان ایران گرفتار گروه های قاچاق انسان قرار می گیرند و یا پول از آنها گرفته می شود و یا بعضا کشته می شوند.

آخرین شرح ساماندهی افاغنه و صدور گذرنامه‌های سه ماهه

وزیر کشور در تشریح شرح این توافق گفت: مقرر شده است با همکاری دولت افغانستان هر چند نفر که می خواهند از مرز رسمی وارد کشور شوند، به آنها گذرنامه های سه ماهه بدهیم تا کاملا شناسایی شوند. محل اقامتشان را اعلام کنند، بگویند که کجا می خواهند کار کنند و چه زمانی به افغانستان بر می گردند. با تحقق این ساماندهی ما می توانیم مطلع باشیم که این اتباع تا چه زمانی در کشور حضور دارند یا محل اقامت آنها کجاست؟

وزیر کشور در بخش دیگری از صحبت های خود به عنوان اتباع بیگانه اشاره کرد و افزود: بر اساس آماری که داریم مجموع اتباع خارجی که زیاد افغانستانی هستند حدود سه میلیون نفر هست. از این میان بعضی پناهندگان هستند که عدد آنها به طور دقیق مشخص هست. بخش دیگر اتباعی هستند که ما به آنها مجوز اقامت داده ایم و بعضاً با خانواده در کشور ما حضور دارند ولی دسته دیگر افرادی هستند که به صورت غیر قانونی در کشور حضور دارند و تعداد آنها نیز زیاد هست. این مجموعه به صورت رسمی یا غیر رسمی از کشور سرویس و خدمات دریافت می کنند.

وزیر کشور با تشریح اخرین کارها جهت ساماندهی اتباع افغان از شناسایی 800 هزار افغان غیرمجاز در گام اول خبر داد.

وی افزود: 32 سال است که با این پدیده مواجه هستیم، علت آن نیز مشخص هست؛ ما با یک کشور همسایه هستیم که متاسفانه به علت ناامنی ها، جنگ داخلی و پرسشها اقتصادی توانایی کنترل جمعیت خود را ندارد و این عنوان را خودشان به صراحت در مذاکرات اعلام کردند. از سوی دیگر کشور ما به علت روحیه ایرانی، برادری اسلامی و رویکرد انسانی که دارد پذیرای خوبی جهت آنها بوده است.

وی ادامه داد: در کشورهای اروپایی در بعضی نقاط مردم برخورد بسیار بدی با مهاجرین افغانستانی داشتند و اتفاقات بدی روی داد ولی در کشور ما اینطور نیست. به محض اینکه این افراد از مرز عبور می کنند و فارسی حرف می زنند مثل مردم ما می شوند به آنها کار داده می شود و در همین جا زندگی می کنند. این امنیت، فضای اقتصادی مناسب و اقبال مردم موجب شده است که تعداد آنها در کشور ما زیاد کردن پیدا کند.

رحمانی فضلی با تاکید بر برخورد با اتباع بیگانه غیر مجاز گفت: در سال گذشته 730 هزار نفر را به کشور افغانستان عودت دادیم ولی متاسفانه به علت توپوگرافی موجود منطقه مرزی بین دو کشور و عدم تسلط آنها بر مرزهایشان شاهد بازگشت بخش قابل توجهی از این افراد بوده ایم. متاسفانه در شرق کشور با دو کشوری همسایه هستیم که تسلط کافی بر مرزهای خود ندارند که این موجب شده است در مرزهای کشور پاکستان با مسئله اشرار مواجه باشیم و حتی قاچاق انسان نیز از همان بخش انجام می شود به شکلی که بعضی اتباع غیرمجاز از داخل منطقه سراوان که در مرز پاکستان است وارد کشور می شوند.

آخرین شرح ساماندهی افاغنه و صدور گذرنامه‌های سه ماهه

وی افزود: در مرز افغانستان کنترل جدی داریم ولی در منطقه سراوان محدوده ای به طول 200 کیلومتر وجود دارد که به علت توپوگرافی پیچیده و شرایط نامناسب ، فضایی جهت بازگشت افغانستانی ها به داخل کشور شده است هست، البته در این محدوده در حال کار هستیم به شکلی که ظرف چهار سال گذشته 110 کیلومتر را پوشش داده ایم ولی 200 کیلومتر باقیمانده که مشغول کار در این 200 کیلومتر هستیم. به هر ترتیب 85 درصد افغانستانی ها از این مسیر وارد کشور می شوند.

وی ادامه داد: از 730 هزار نفری که در سال گذشته به کشور افغانستان عودت دادیم می توان گفت تعداد زیادی به کشور برگشته اند که این امر بازاری جهت قاچاق پول و انسان درست کرده هست. ولی باز گرداندن این 730 هزار نفر نشانه برخورد ما با اتباع بیگانه غیرمجاز است.

وزیر کشور با تشریح اخرین کارها جهت ساماندهی اتباع افغان از شناسایی 800 هزار افغان غیرمجاز در گام اول خبر داد.

شناسایی 800 هزار افغان غیرمجاز در گام اول طرح ساماندهی

آخرین شرح ساماندهی افاغنه و صدور گذرنامه‌های سه ماهه

وی ادامه داد: در گام اول در کل کشور مشغول شناسایی هستیم و حدود 800 هزار نفر را نیز شناسایی کردیم و شناسایی مابقی اتباع نیز مقدماتش فراهم شده است هست. این طرح تحت عنوان طرح ساماندهی اجرایی خواهد شد.

رحمانی فضلی تاکید کرد: مسئله مهم که در شرکت ملل نیز جلساتی در خصوص آن داشته ایم عودت به میل خود مهاجرین و پناهندگان افغانی است که در صورتی این امر محقق خواهد شد که در کشور افغانستان امنیت و امکان زندگی وجود داشته باشد. بعضی از این اتباع که در کشور عزیزمان ایران حضور دارند نسل سوم هستند و اصلا افغانستان را ندیده اند. در کشور ما به مدرسه رفتند و شاغل شدند، ازدواج کردند و تشکیل زندگی دادند. قطعا اتباع بیگانه غیرمجاز در حوزه های اجتماعی، امنیتی و … جهت ما معضلاتی را به همراه دارند که باید تعیین وظیفه شود. البته این افراد انسان های شریفی هستند ولی هنگامی که که هویت ندارند امکان دارد مورد سوء استفاده قرار بگیرند و در بخش های قاچاق و شرارت ها از آنها استفاده شود. لذا ما باید جلوی سوء استفاده ها را بگیریم.

وی تاکید کرد: در گام اول ساماندهی این اتباع انجام خواهد شد و در گام دوم بازگشت به میل خود آنها محقق خواهد شد.

واژه های کلیدی: ایران | ایرانی | ایرانی | شناسایی | افغانستان | افغانستان | اتباع افغان | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs