کتاب مرجع WorldCat

Pa John G Kugler,pdf of Pa John G Kugler

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری تصاویر ، آیا کمپانی بزرگ هالیوودی ایده طراح ایرانی را دزدیده است؟

در حالی‌ که این روزها شنیده می‌شد پوستر فیلم «کارت پرواز» از روی پوستر یک فیلم خارجی کپی شده است ولی طراح پوستر تاکید کرد ماجرا برعکس است و او پوسترش را سریعتر

تصاویر ، آیا کمپانی بزرگ هالیوودی ایده طراح ایرانی را دزدیده است؟

آیا کمپانی بزرگ هالیوودی ایده طراح ایرانی را دزدیده است؟/تصاویر

عبارات مهم : بازار

در حالی که این روزها شنیده می شد پوستر فیلم «کارت پرواز» از روی پوستر یک فیلم خارجی کپی شده است ولی طراح پوستر تاکید کرد ماجرا برعکس است و او پوسترش را سریعتر طراحی و رونمایی کرده است.

به گزارش مهر، طاها ذاکر طراح پوستر با اشاره به اینکه به زودی از شرکت «سونی پیکچرز» جهت کپی غیرمجاز از پوستر «کارت پرواز» به کارگردانی مهدی رحمانی شکایت می کند، گفت: سال ۹۵ و پیش از جشنواره ملی فیلم فجر پوستری جهت فیلم سینمایی «کارت پرواز» طراحی کردم ولی این فیلم به جشنواره راه پیدا نکرد تا پوسترش در جشنواره رونمایی شود.

او ادامه داد: در نهایت پوستر مورد نظر در قالب روی جلد DVD جهت جشنواره هایی مانند برلین، کن و ونیز ارسال شد و فیلم با پوستر مورد نظر در بازار کن شرکت کرد و در معرض دید عموم گرفت.

طراح پوستر فیلم «کوپال» بیان کرد: در تاریخ ۱۳ ماه ژوئن سال ۲۰۱۷ پوستر و تریلر فیلمی به نام «فلت لاینرز» رونمایی شد که تحقیقا چندین ماه بعد از نخستین رونمایی پوستر «کارت پرواز» در بازار فیلم کن صورت گرفته است.

ذاکر راجع به علت اینکه پوستر «کارت پرواز» دیر رونمایی شد، عنوان کرد: رونمایی از پوستر فیلم «کارت پرواز» در کشور عزیزمان ایران به درخواست کارگردان، موکول به نخستین حضور بین المللی بود به همین علت پوستر فیلم در داخل کشور عزیزمان ایران چند روز گذشته به علت حضور فیلم در جشنواره فیلم «ورشو» رونمایی شد.

او توضیح داد: تاکید می کنم این پوستر در خارج از کشور عزیزمان ایران تحت قالب منوی DVD به جشنواره فیلم برلین ارایه و در ادامه با همین پوستر در بازار فیلم کن نمایش داده شد. مورد نیاز است بیان کنم که پخش بین المللی «کارت پرواز» برعهده آقای اطبایی است و وی با حضور در بازار فیلم کن از پوستر این فیلم در غرفه خود استفاده کرده و همه مدارک راجع به وقت دقیق طراحی فیلم و رونمایی آن در بازار فیلم کن و ارایه به جشنواره برلین موجود است.

تصاویر ، آیا کمپانی بزرگ هالیوودی ایده طراح ایرانی را دزدیده است؟

برنده گروه تحریریه سایت بلورین عالی ترین پوستر فیلم در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر به مهر گفت: بعد از رونمایی از پوستر «کارت پرواز» در کشور عزیزمان ایران عده ای به من گفتند که آیا این پوستر به پوستر فیلم «فلت لاینرز» شباهت دارد و همین مساله موجب شد تا پوستر این فیلم خارجی را سرچ کنم و جهت من بسیار جالب بود که پوسترها از نظر فرم و به صورت تماتیک به هم شبیه هستند، ولی نحوه کاری که روی این ۲ پوستر انجام شده است متفاوت هست. توصیه جالبی که وجود دارد این است که ما جهت «کارت پرواز» ۲ پوستر طراحی کردیم که یکی از آنها از تصویر روبروی ندا جبرائیلی بازیگر فیلم استفاده شده است که نیمی از صورت بازیگر مضمحل و از رنگ پوشیده شده است و پوستر بعدی به گونه ای است که نیم رخ ۲ بازیگر در پوستر است و صورت ندا جبرائیلی از رنگ پوشیده شده است است.

او بیان کرد: به طور کاملا اتفاقی متوجه شدم که فیلم «فلت لاینرز» نیز چندین پوستر دارد که این پوسترها بسیار شبیه پوسترهای فیلم «کارت پرواز» است که پیش از این در بازار فیلم کن حضور داشت. چنین شباهتی جهت من بسیار عجیب بود، آیا که اگر یک پوستر کپی شود، ممکن است ۲ نفر در دنیا به صورت موازی به یک ایده ای رسیده باشند، ولی زمانی که در مورد یک فیلم ۲ پوستر شبیه هم می شود مساله شک برانگیز است.

این هنرمند گرافیست توضیح داد: چند روز پیش و قبل از اینکه از این شباهت ها باخبر شوم، خبری در یکی از کانال های تلگرامی منتشر شد که من پوستر فیلم «کارت پرواز» را از «فلت لاینرز» کپی کرده ام. اگر این خبر منتشر نمی شد من هیچ وقت سرچ نمی کردم تا ببینم ماجرا از چه قرار هست. البته این را هم باید بگویم که این خبر درست در روزی منتشر شد که من با یکی از روزنامه های کثیرالانتشار راجع به تبلیغات محیطی سینما یک گفتگوی انتقادی داشتم که امیدوارم علت انتشار چنین خبری، این مصاحبه نباشد.

ذاکر در آخر گفت: مساله مورد نظر و کپی از روی پوستر فیلم «کارت پرواز» پیگیری شد و با یکی از وکلای کشور مشورت کرده ام که اگر بتوانیم اثبات کنیم شباهت پوستر فیلم «فلت لاینرز» به پوستر «کارت پرواز» چیزی بیش از گرته برداری و یا شباهت اتفاقی است از کمپانی «سونی پیکچرز» شکایت کنم و با توجه به اینکه این کمپانی ها تحت حمایت حقوق مولف هستند، می توانیم این مساله را جلو ببریم، البته این امر بستگی به آن دارد که شباهت این ۲ پوستر از سوی کارشناس مربوطه در آمریکا تایید شود.

در حالی‌ که این روزها شنیده می‌شد پوستر فیلم «کارت پرواز» از روی پوستر یک فیلم خارجی کپی شده است ولی طراح پوستر تاکید کرد ماجرا برعکس است و او پوسترش را سریعتر

واژه های کلیدی: بازار | پرواز | پوستر | کمپانی | رونمایی | جشنواره | جشنواره فیلم | اخبار فرهنگی و هنری

تصاویر ، آیا کمپانی بزرگ هالیوودی ایده طراح ایرانی را دزدیده است؟

تصاویر ، آیا کمپانی بزرگ هالیوودی ایده طراح ایرانی را دزدیده است؟

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs

بدون دیدگاه

دیدگاه شما

نظر شما: